Nasıl Polis Olunur

Polis, emniyet teşkilatında yer alan ve insan, hak ve özgürlüklerine saygılı, huzur ve güvenliğin temennisidir. Günümüzde birçok kişinin hayali olan meslek alanında polis olmak özellikle de lise mezunlarının tercih alanıdır. Bunun için de en önemli şartlardan biri de lise mezunu olmaktır. Peki nasıl polis olunur? Öncelikle bu yazımızda gerekli şekilde anlatacağız. Polis olmak isteyen lise mezunu ise izleyeceği yol oldukça farklı olmaktadır. Lise mezunu olan adaylar, Üniversite geçiş sınavından polislik için yeterli baraj puanının altında kalmamak gerekir. Baraj puanını alamayan adaylar ise polis olamaz. Üniversite mezunu olan aday için de bu durum oldukça farklıdır. 
Üniversite mezunu olan adaylar Pomem okumaktadır ve Kpss’den baraj puanını geçmesi gerekmektedir. Herhangi bir alandan 60 ve üstü almanız gerekmektedir. Ve gerekli en önemli şartı tamamlamış bulunabilirsiniz. Vatandaşın can, mal ve namus güvenliğini sağlayan en önemli teşkilatlardan biridir. Polislik mesleği günümüzde çok fazla tercih edilen ve en şerefli mesleklerden biri haline gelmektedir. Polislik vatan, millet, bayrak, sevdasıdır. Bunun için de bazı önemli şartları da bulunmakla beraber, toplumun yapısını da derinden etkilemektedir. Genel olarak polislik mesleğine bakarsak eğer; 

Polis olmak isteyen adaylar için tüm şartları sıraladık. Genel olarak diğer şartlara da bakarsak eğer;
T.C. vatandaşı olmak, 
Sabıka kaydı olmaması gerekmektedir,
Bir okuldan atılmamak,
Türkçe ’yi düzgün ve özenli konuşmak, 
Kızlar 1.65, Erkeklerde en az 1.67 olması gerekmektedir,
Suçtan dolayı herhangi bir savuşturma bulunmaması, 
Vücut yapısında herhangi bir fiziki görüntüsünde sorun olmaması ve sağlıklı bir vücuda sahip olması, 
Sınavların uygulanacağı dönemlerde 22 yaşından gün almamış olmak, 
Duyu organlarında herhangi bir sorun olmaması… Polis olmak isteyenler için önemli şartlar bunlardır. 
Başvuru Esnasında Adaylardan İstenilecek Olan Belgeler
Başvuru esnasında adaylardan form dilekçe, nüfus cüzdanı fotokopisi veya noterden tasdikli örneği diploma veya çıkış belgesi fotokopisi, noterden destekli olmak kaydıyla, yazılı sınav tarihinde askerlikle ilişiği bulunmadığına dair bir belge, İkametgâh belgesi, 6 adet çekilmiş olan vesikalık fotoğraf, sınav sonucu, Vukuatlı nüfus kayıt örneği olmak üzere, evli ise eşinin adli sicil belgesi, evli ise evlenme cüzdanı fotokopisi veya noterden tasdikli örneği istenmektedir. 
Diğer hususlardan biri de aday belgeleri zamanında hazırlamalı ve eksik bir belge olmamasına dikkat edilmektedir. Belgeler fax ile gönderilmez, şahsen başvurmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra yanınıza alacağınız eşyalarınızı da ayarlamanız gerekmektedir. Eğitime girdiğiniz andan itibaren, saç, sakal ve birçok şeye dikkat etmeniz gerekecek eğitim disiplinine uygun şekilde hareket etmeniz istenecektir. 
Eğitimin Süresi Ve İçeriği Hakkında Bilgilendirme 
Eğitim süresi İki yıl olmakla birlikte polis adayları eğitim süresince polis meslek Mevzuatı polisin görev ve yetki ve sorumluluklarını öğrenecek, görev içi ve dışında polis-halk ilişkilerini halkla ilişkilerde dikkat edeceği hususlara dikkatli hükümleri ön planda tutacak, toplum içinde yaşayan bireylerin psikolojik ve fizyolojik ve diğer gereksinimlerine göre kültür ve fert arasındaki ilişkileri dikkate alacak, silahları ve çeşitlerini mermilerin, silahların Bakımlarını ve haftalık atışı öncesi ve bakım ve kullanımlarına dikkat edeceğine, amaca ulaşabilmek için takip edilen yollara, emniyette yazışma kuralları ve tutanak şekillerinin başta olmak üzere ceza hukukunun dallarını ve suç çeşitlerini bunlara uygulayacak de sahalarda bu nedenleri ortadan kaldırabilecek hükümleri sağlayabilmesi gibi… Atatürk ilke ve inkılaplarını öğrenerek de bu konularla ilgili dersler alacaktır.


Eğitim Sonunda Alınan Belge Ya Da Ünvan Nedir?


Eğitimi başarıyla bitiren adayların ‘’Polislik Ön Lisans diploması’’ verilmektedir. Ve unvanı da ‘’Polis Memuru’’ dur. 
Liseden sonra nasıl Polis Olunur? 
Polis olmanın en önemli şartı da PMYO sınavına girmektedir. 280 ve üzeri aldığınızda başvuru şartınız da artmaktadır. Her yıl bu puan barajları da değişmektedir. Mülakatlara ve sağlık kontrollerine girilecek ve bir problem ile karşı karşıya kalmazsanız eğer sözlü mülakata gireceksiniz. İki aşamadan olan bu kısımda hem sözlü hem de psikolojik olarak bir değerlendirmeye girerek de Emniyet Müdürlüğü’nün karşısına çıkmaktasınız. Bu kısımları da başarılı bir şekilde atlatırsanız eğer intibak eğitimlerine katılmaktasınız. İntibak eğitiminden başarılı olan adaylar, 2 yıllık polis eğitimine başlamaktasınız.


İntibak Eğitimi Nedir?


İntibak, uyum anlamındadır. İntibak eğitimi aday öğrencilerin eğitim ve öğretim yıllarında başlamadan öncesinde okula en kısa sürede uyumunu sağlamak amacıyla uygulanan bir programdır. İntibak eğitiminin amacında askeri ve sivil liselerden veya harp okullarından katılan öğrencilerin eğitim ve öğretim yıllarının başlangıcından önce okulu tanıması, askeri kanun, yönergeler ile askeri, örf ve adetlerini öğretmek amacıyla temel askeri eğitim yaptırmak suretiyle Askerliğe ve harp okullarına intibakları sağlamak amacıyla disiplin anlayışının etkili olduğu itaat duygusunun geliştirdiği ve askerlik ruhunu karşılamaktadır. İntibak eğitimi her eğitim öğretim yılı içinde seçim aşamalarının başarı ile tamamlanması sayesinde aday öğrencinin kabul edilenlere uyguladığı bir eğitimdir. Eğitim süresi yaklaşık 4 hafta ya da 2 hafta olarak belirtilebilir. İntibak eğitimini kapsamında aday öğrencilere kanun ve yönetmelikleri, Yönerge ve diğer yönergeler ile ilgili askeri terbiye görgü kuralları piyade eğitimi, Temel ve savaş, beden eğitimi verilerek de fiziki ve Ruhi bedenlerini yapılarında geliştirilmesinde bireysel gelişmelerini sağlamak amacıyla uygulanan eğitim destek programıdır.


Polis Okullarında Ne Kadar Maaş Alınır?


Polis okullarında kazanan öğrenci adaylarına verilen maaşlar ile ilgili Anlatacağımız bu yazımızda; Polis Akademisi’ne bağlı olan Polis Meslek Yüksekokulu ya da Polis Meslek Eğitim Merkezi ve polis amirleri eğitim merkezi olmak üzere 3 polis eğitim okulları bulunmaktadır. Bu okullarda adayları eğitim boyunca da belirli bir ücret verilmektedir. Yüksekokulların normal ön lisans eğitimi verdiklerinden dolayı adaylar Kredi Yurtlar Kurumu’ndan Kredi alabilmektedirler. Onun dışında 200 lira civarında aylık harçlık verilmektedir. Polis Meslek Yüksek Okulunda bu üst ve alt devre olarak farklılık gösterebilmektedir. Polis meslek eğitim merkezlerinde eğitim görenler de diğer adı ile POMEM ‘de eğitim gören adaylara da 430 lira aylık net ücret ödenmektedir. İntibak eğitiminden sonra bu ücretler verilecektir. Polis amirleri de eğitim merkezlerinde öğrenim gören adaylardan POMEM adayları gibi aynı ücreti alacaklardır. Polis adayları maaş almalarında okul bittikten sonra atandıkları yere göre başvuru yaparlar ve o başvurudan sonraki ilk ayın 15’inde maaş alabilmektedirler.


Üniversiteden sonra Nasıl Polis Olunur?


Liseden sonra polis olmayı kaçırmış olan üniversiteye devam etmekte veya üniversiteden mezun olmuş olan adayların üniversiteden sonra yani lisans mezunu nasıl polis olunacağını anlatacağız. Üniversiteden sonra polis olabilmek için İki Yol olmakla beraber; Bunlardan birisi Pomem Diğeri ise Paem’dir. Pomem ‘den mezun olan adaylar polis memuru olarak göreve başlamak da daha sonra da gireceği sınavlar da rütbe atlayabilmektedir. Pamem mezunu ise komiser yardımcısı olarak göreve başlamakta ve Emniyet Genel Müdürü rütbesi ne kadar yükselebilir m şansını yakalar şimdi ikisini de tek tek inceleyelim.


Pomem’den Nasıl Polis Olunur?


POMEM, Polis Meslek Eğitim Merkezleri her yıl düzenli olmak da 4 yıllık üniversite mezunu yani Lisans mezunu adaylar için alım yapabilmektedir. Sizde polis olmak isterseniz veya istiyorsanız üniversitenize son senesinde ya da bittikten sonrasında Kpss’den P3 puan türünden yani genel yetenek ve genel kültür soruları çözümünün getirmekte olduğu puan türünden 60 ve üzeri aldıktan sonra polis akademisi başkanlığına başvurabilirsiniz. Polis Akademisi her sene başvuru şartlarını güncellemektedir. 
En çok merak edilen ve edilmekte olan yaş ve boy konusunda olmaktadır. 31 Aralık ya da 30 yaşından gün almamış olmanız gerekmektedir. 30 yaşından gün alanlar için de herhangi bir başvuru şartı bulunmamaktadır. Kadınlar için 162 cm erkekler için de 167 cm’den kısa boylu olmaması ve Beden kitle endeksinin de 18 ile 27 arasında olması gerekmektedir. Kpss’den yeterli puan aldığınızda POMEM başvurunuzu ikamet ettiğiniz ildeki Emniyet Müdürlüğü’ndeki Eğitim şube müdürlüklerinden yapabilirsiniz. Size en yakın yerlerdeki merkeze gidebilir başvuru yapabiliyorsunuz. Şu an için Türkiye’deki mülakat yerleri şu şekilde sıralanabilir; Aydın, Trabzon, Kahramanmaraş, Hatay Mersin, Bursa, Kayseri, Konya, Diyarbakır, İzmir (Çevik Kuvvet), (Rüştü Ünsal), Ankara Emniyet Müdürlüğü polis akademisi, Polis Koleji, Elâzığ, Samsun, Adana, Sakarya, Denizli, Tokat, Erzurum, Eskişehir, İstanbul (Etiler) gibi…
Herhangi bir il yerinde oturmuyorsanız da en yakın ilde sınava gireceksiniz demektir. Mülakat sırasını şu şekilde sıralayabiliriz:
Ön sağlık
Fiziki mülakat
Sözlü mülakat 
Bunları tek tek size açıklayacağız: ön sağlıkta boy kilo indeksiniz ve vücutta belirgin bir iziniz var mı Ona bakılmaktadır. 
Fiziki mülakat aşamaları da belirtilmektedir. Fiziki mülakatını geçen adaylar içinde sözlü mülakata alınmaktadır. Sözlü Mülakatta en önemli şeylerden birisi de sizin dikkatinizi, heyecanınızı, Bilginiz ve yorumlama kabiliyetinizi en iyi şekilde ölçmeye yönelik sorular çıkmaktadır. Sözlü Mülakatta komisyon tarafından adayları sıkıştırması demek sizin soğuk kanlığınızı ölçmek demektir. Bütün aşamalardan geçen adaylar için de aldıkları puana göre de asil ve yedek olmak üzere sıralanmaktadır. Bunun dan sonraki süreçte intibak eğitimine çağrılmaktasınız. İntibak eğitiminde başarıya atlayan adaylar 4 aylık bir eğitim ardından polis olabilmektedir.

Paem’den Nasıl Polis Olunur?


Öncelikle belirtelim ki Paem’e ki girmeye hak kazanan ve başarı ile bitiren adaylarda görevi Komiser yardımcısı olarak başlayacaklardır. Sonrasında Belirli aralıklarla da rütbe atlamak da Emniyet Genel Müdürlüğü ne kadar yükselebilmektedirler. Başvurmak isteyen adaylarda aranan ilk şartlardan biri de 4 yıllık bir üniversite mezunu olmasıdır. Duyuru metninde KPSS şartı ile ilgili bir bölüm olmamasına rağmen başvuru dönemindeki de duyuruda o kısmında açıklanacaktır. Başvuracak adayların lisans KPSS’ sine girmiş olması ve en az 70 ve üzeri puan alması gerekecektir. Bunun dışındaki şartlar içinde genel olarak polislikte aranan boy, kilo, sağlık ve Ceza alıp almadığına dair olan şartlardan oluşmaktadır. 
Bu şekilde adayların mezun etmesi hem de prestijli bir eğitim birimi olması nedeniyle adaylar tarafından özellikle tercih edilmektedir ve oldukça yüksek rakamlarda maaş alan birimlerden birisidir. Yıllar içinde kalan kontenjanları çok sınırlı olmakla birlikte Lisans mezunu adayların da kabul edildiğini bilmeniz sizin için avantaj sağlayacaktır. Paem için başvuruda bulunacak adaylardan bazı bazı şartların karşılamaları eklenecektir. Polis amirleri Eğitim Merkezi anlamına gelmekte olan rütbeli polis yetiştirilmektedir.


Kadın Polis Başvuru Şartları


Kadın polis alımı ile ilgili olarak polis akademisi tarafından başvuru şartları açıklanmıştır. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmî sitesindeki duyuruya göre de Polis Akademisi başkanlığına bağlı olmakta polis meslek eğitim merkezlerinde ÖSYM tarafından Lisans mezunlarının yapılan dönemlerdeki Kamu Personeli Seçme sınavlarının da herhangi bir P3 puan türünden en az 60 veya üzeri alımından itibaren ön lisans mezunları için de Kamu Personeli Seçme Sınavı p93 puan türünden en az 70 ve üzeri puan alımlarında geçerli olmaktadır. Ve giriş yönetmenliğinde belirtilmesine göre de diğer şartların sağlanması ile birlikte lisans mezunları kadın ön lisans mezunlarından kadın olmak üzere öğrenci alımı yapılacaktır. Sınavlarda başarılı olan adaylar için geçerli olan polis meslek eğitim merkezlerinde eğitim görmekte ve eğitim sonunda başarılı olan adaylar polis memuru olarak atamaları gerçekleşmektedir. 
Polislikte Branşlaşma Nasıl Olunmaktadır?

Polislikte Branşlaşma Nasıl Olunmaktadır?


Polis olmak isteyen adaylar için genellikle önceden belirledikleri alanlar olabilmektedir. Fakat emniyet teşkilatının bu alanlarda görev alması için kabiliyet eğitim ve bilgi ve birikimini olması gerekmektedir. Emniyet teşkilatı farklı branş ve çalışma alanlarından oluşması ile ön plana çıkmaktadır. Bu branşlardaki amaç emniyet hizmetleri sınıfına uygun şekilde personelinin branşlaşma işlemlerini hizmetinin kalitesini ve gereklerine uygun şekilde dengeli ve objektif kurallara bağlamak ve branşlaşma işlemlerinin ne şekilde ve nasıl yapılacağına dair de esaslarını tespit etmek amacıyla yapılmaktadır. Buna göre de Yönetmenlik hükmü dahilinde yürütülmesini amaçlamaktadır. 
Polis Mesleğinin Branşlarını İncelersek Eğer;


Özel Harekatçı Nasıl Olunur?


Polis olabilmek için Polis Meslek Yüksek Okulu katılmaktadır lise ve dengi bir okuldan mezun olduğunuzda gerekli başvuru şartlarını sağladıktan sonra alımı olduğu sürece başvuru şartınız da olanak sağlamaktadır. Polislik mesleğinde alan seçebilir ve o alana göre yönelebilirsiniz. Özel harekât polisi olmak için iki farklı bir yöntem bulunmakla beraber öğrencisi iken seçiminizi özel harekât polisi olmak istiyorum, şeklinde yapabilmektesiniz ya da kadroda iken seçiminizi bir birimde görev yapmakta iken gerekli şartları sağladıktan sonra müracaatı polis özel harekât olmak istiyorum, şeklinde belirtmeniz durumlarında özel harekatçı olarak yer alabilirsiniz. Ve böylece kanun hükmünde kararname ile özel harekât polisi olma şartlarında değişikliklere gidildiğini belirtebiliriz.


Yunus Polis Nasıl Olunur?


Yunus polis şehir planlamasında, trafik yoğunluğunda, suç işleme oranının fazlalığı gibi durumlarda ya da Turizm gibi nedenlerle de genel asayişin sağlanması amacıyla önleyici güvenlik hizmetlerinden ve etkinliğinden arttırılması ile ilgili Halkla ilişkilerin geliştirilmesi konusunda yer alan bir alandır. Motosikletli ve bisikletli Timler olmak üzere polislik hizmetlerini yürütmekte genel güvenliği sağlamakla beraber, kamu düzenini sağlayacak görev alanların içinde işlenmekte olan veya işlenmiş suçlarda olayı suçun konusuna göre suçun soruşturmasını yürütebilecek, birimlerin oluşturulması, görevli personellere gelene kadar da olay yerinde suç, iz, Eser, gibi delillerin muhafazası ve sanıkların korunması ile ilgili yapmış oldukları devriye hizmetleri ile görevleri kapsamaktadır. 
Yunus polis olmak için öncelikle polis olmanız gerekecektir. Motosikletli polis timlerinden yani yunuslarda görev yapacak iseniz personel Polis Akademisi’ne bağlı olan polis okullarından mezun olan adaylar arasından seçilebilmektedir. Polis Okulu’ndan mezun olan adayın atandığı ile göre alımlar olacaktır. Bunun için bazı şartlarda bulunabilecektir. Motosikletli polis timleri biriminde çalışmaya istekli olacaktır. Amirleri hariç 28 yaşını doldurmamış olmamalıdır. Erkekler için 1,75 cm bayanlar için de 1.70 cm’nin altında olmamalıdır. Sağlık açısından hiçbir Engele olmamakla birlikte motosiklet sürücüsünün yanı sıra fiziksel yeterlilik gerektiren bir araç olduğundan dolayı kişilerin ve sportif bir yapıya da sahip olması gerekmektedir. Yunus polis adaylarının dikkat edeceği hususlardan birkaç tanesi de arama, el koyma, çevrenin güvenliği uyuşturucu maddelerle mücadele veya yakalama silah veya patlayıcı maddelerle başa çıkmak ve kullanmak… Buna göre derslerinden eğitime tabi tutulmak da beraber motosiklette denge, yapıları, tamir parçaları, motosiklet üzerinde yatış ve sürüş teknikleri olmak üzere engellerden kaçabilme fren kullanımı gibi motosiklet dersleri de yer almaktadır. Alanında uzman eğitmenler tarafından verilecek olan bu dersler çeşitli sınavlara mülakatları tabi olmakla beraber sınavları başarıyla bitirenler için yunus polis olma hakkını elde edeceklerdir. Görevlerini atama ile başlamaktadırlar. Başarısız olanlar ise emniyet teşkilatının diğer birimlerini aktarılmakla ile birlikte görev alırlar ve oldukları birimlerde devam etmektedirler.


Sivil Polis Nasıl Olunur?


Polis okulunu bitiren veya herhangi bir birimde çalışmak isteyen polis memurunun belirli dönemlerde atamalar olmaktadır. Sivil polis olmak için de ayrı bir okul ya da kurs olmamakla birlikte emniyet atamanız nereye yapıldı ise o bilime göre çalışmaktasınız. Örnek vermek gerekirse Çevik kuvvette belirli sürede çalışmakta olan polis memuru için Çevik Kuvvet süresi olan 3 yıllık tamamladıktan sonra başka birim ataması olmaktadır. Ataması yapılan polis memuru için yeni birimi nasıl çalışıyorsa öyle çalışma hakkına sahip olmaktadır. Sivil polis memuru olan bir hafta sonra üniformalı olarak da çalışabilmektedir. Emniyette bir ömür boyu çalışma gibi bir durum yoktur. Genellikle belirli sürelerde farklı birimlere atamanız olmaktadır. Sivil çalışan şubeler ile ilgili olarak emniyette birçok birimde sivil polis olarak çalışmak mevcuttur. Bu birimler TEM, narkotik, istihbarat gibi Güvenlik Şube olmak üzere sivil olarak çalışabilmektedir.


Balıkadam Olmak İsteyenler İçin


Denizlerimizde ve İç sularımızda, Liman bölgelerinde kaybolmakta olan atılan ve yasaklanan, suç, aletlerinin cesetlerin, dalış yapmak suretiyle aramakta olan yasak ve mal silah uyuşturucu gibi madde kaçakçılığı şüphesi bulunan gemilerinde aramak amacıyla sel ve su baskını gibi doğal afetler sırasında can ve mal kaybını engellemek ve arama kurtarma faaliyetlerini yürütmek amacıyla görevlendirilen personele denilmektedir. 
Uzman Kriminal Polis Laboratuvarlarında Olmak İsteyenler İçin 
Genel Müdürlük tarafından düzenlenmekte olan bomba inceleme uzmanı yetiştirme kurşunu tamamlamış ve şüpheli paketlere yaklaşma bomba gibi zararsız hale getirme imha etme gibi atıkları üzerinde inceleme başta olmak üzere araştırmaları Teknik olarak fiilen yapan personeldir.


İstihbarat ’ta Çalışmak İsteyenler İçin


İstihbarat Dairesi Başkanlığı yer almak isteyen adaylar için Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ülkesi ve milletiyle Bölünmez bütünlüğüne, karşı anayasal düzene ve genel güvenliği ne ve her türlü önleyici ve koruyucu tedbirler alarak Emniyet ve asayişi sağlamak amacıyla suç ve suçluların tespitine yönelik faaliyetlerde yer almaktır.


İdari/Adli Polis Ayrımı


Polis mesleğinin faaliyeti yerine getirilmekte ve yapılan işlemlerin Aslında idari işlem olması ile birlikte işlevlerinde polisin idari polis ve adli polis olmak üzere ayrılması bir engel değildir. İdari polis ile adli polisi kesin çizgilerle birbirinden ayırmak pek mümkün olmamakla birlikte suçların takip edilmesi, delillerin bulunması, faillerin yakalanması, Hâkim önüne çıkarılması, bu faaliyetlerin Özünde idari bir faaliyet olmakla birlikte biçimsel olarak da iyi bir faaliyet olarak ön plana çıkar. Kişinin hak ve özgürlüklerinin bakımından bu farklılaşma bir yerde savcının niteliği ile ilgili de bulunmaktadır. Savcı idari bir organ olarak kabul edildiğinden dolayı sonuç başka olmakla birlikte yargının bir organı olarak kabul edildiğinden varılan sonuç da başka olmaktadır. Genel olarak ayrım budur.


Meslekte İlerlemek İsteyenler İçin


Meslek eğitimi tamamlayan adaylar atandıkları şubedeki Amirlerinin vereceklere göreve göre idari, siyasi, adli ve trafik polisi olmak üzere görev yapmaktadırlar. İhtiyaç halinde ilk kademe amiri yetiştirilmek üzere yeri ve zamanı Emniyet Genel Müdürlüğü Eğitim Daire Başkanlığı’nda planlanmakta gerçekleştirilen kurslar tarafından eğitimler verilmektedir. Bu kurslara da polis okulu bitirdikten sonra fiilen faaliyet olmak üzere 3 yıl polis memuru olarak görev yapanlar ve başvuru koşullarını taşıyan diğer meslek grup mensuplarına katılabilmektedir. Genel kültür başta olmak üzere ve mesleki bilgiye dayalı ön eleme barajını geçenler için aldıkları puan sıralamasına göre kurslara katılabilmektedir. 
Bu rütbelere göre atandıktan sonra rütbelerde bekleme süreleri de şöyledir; rütbelerde bekleme süreleri komiser yardımcılığı 6 yıl, Komiser 6 yıl, baş komiser yaş olmak üzere… üst derecedeki rütbelerden Polis Akademisi’ne veya Polis Akademisi bünyesinde 4 yıllık fakülte ve yüksek okulu bitirenler katılabilmektedirler. Bunun yanı sıra benzer mesleklerde bulunabilmektedir; Dedektif, koruyucu, güvenlik memuru, bekçi, Jandarma gibi…


Polis Mesleğinin Görevleri Nelerdir?


Vatandaşların Can, mal ve namus korumaya çalışan polis memurunun görevleri şöyle özetlenebilir: suçun işlenmesini ve suçun tekrarlanmasına engel olmaktadır. İzinsiz toplantı veya yürüyüşleri dağıtabilmektedir ve bununla ilgili önlemler alabilmektedir. Yangın, Sel ve deprem gibi doğal afetlerde olay yerlerinde tedbirler alabilirler. Trafik düzenini ve akışını sağlayabilmektedirler. Devlete karşı suç işleme eğilimi de olanları izleyebilir. Suç kanıtlarını belirleyebilir ve suçluları yakalayabilir. Mesleğin gerektirdiği özellikler başlıca şunlardır:
Polis olmak isteyenlerin vücut yapısı düzgün her bakımdan sağlam ve fiziksel olarak görüntüsünü kusursuz olması gerekmektedir.
Göz ve elini eş olarak kullanabilmesi gerekmektedir.
Disiplini seven, Uyan yönergeleri uygulayabilmektedir.
İnsanların duygularını anlayabilmek ve sabırlı bir kişilik yapısına sahip olabilmesi gerekmektedir.
Sorumluluk duygusu güçlü dikkatli olması gerekecektir.
İnsanlara saygılı kimseler olmaları gerekecektir.
Çalışma ortamlarına ve koşullarını dikkate alırsak eğer polisin çalışma ortamı çalıştığı birime göre değişebilecektir. Örneğin, trafik polisi genelde dışarıda olmakla birlikte gürültülü ve tozlu ortamda Emniyet Müdürlüğünde ya da büro ortamında çalışabilecektir. Kapalı veya gürültülü ortamlarda karakolda çalışan polis bazen kapalı bazen de araç içinde devriye gezebilmektedir. Bazen de karakol önünde nöbet tutabilmekte veya görev yerlerine gelebilmektedir. Polis olan kişiler için çalışma ortamlarında değişik yaş, cins ve meslek sahipleri ile birlikte karşı karşıya kalabilmekte veya mekan ve ortamlarda iletişimde bulunabileceklerdir. Bu meslek her zaman ekip halinde çalışmayı desteklemektedir.

Polis Maaşları


Emniyet Genel Müdürlüğü yüzlerce polis personeli görev yapması ile birlikte polisten sınıfına göre çalışmakta olan ve alanına göre değişiklik gösteren Maaşlar almaktadır. 4-6 bin arası değişmektedir. 
Polis Olmanın Avantajları Nelerdir? 
Bir ülkenin güvenlik ve asayiş alanında akla gelen en önemli meslek grubundan birisi de polislik mesleği. Polisler suçların peşine düşmek de huzurlu bir toplum yapısını oluşturmaktadır. Polislik mesleği Toplumun en önemli meslekleri arasında yer tutmakta ve toplumun gelişmişlik oranı suçluların sokaklarda gezmesi engellemesi ile de halkın huzur içinde yaşamasını amaçlamaktadır. Özlük hakları tam olarak düzenlenmekte olan tek meslek grubu olması ile birlikte şark hizmeti ve tehlikeli hizmet tazminatı olmak üzere diğer memurlarına göre daha yüksek maaş da alabilmektedirler. Bununla birlikte erkek polisler için askerlik hizmetinden de muaf tutulmaktadırlar. Polislik yapanlar Asker olmak zorunda değildirler. Pek çok yeri gezdikleri içinde ülkenin birçok güzelliğini görme fırsatı da yakalamış olurlar ve görevde yükselme imkanları da oldukça yüksektir. Doğu bölgelerinde görev yapmakta olan polislere lojman ve polis yardımı yapılabilmektedir. Diğer bir avantajı ise de polisler toplu ulaşımdan ücretsiz de faydalanabilmektedir. İletişim ağlarından da uygun fiyata yararlanabilmektedir.